+90 506 732 51 93

Sosyal Medyada Biz}

Network Marketing Nedir ?

  • Network Marketing
  • Network Marketing Nedir
  • Network Marketing Nasıl Yapılır
  • Network Marketing Mantığı ve Dikkat Edilmesi Gerekenler
    • Network Marketing Terimleri Kazanç Planları
    • Network Marketing Davet Nasıl Yapılır
    • Network Marketing Davet Etme Teknikleri
Dünyada devasa rakamlar ile ifade edilen sektör için en doğru bilgileri bulacağınız web sitemde temel konu başlılarını yukarıda ki kutucukta listesini bulabilirsiniz.

Bu makalemde size network marketing nedir nasıl yapılır ile ilgili Türkiye’de ki en detaylı bilgi aktaran bu içeriği hazırlama ihtiyacında bulunarak, sektöre adım atmak isteyen kişilere bilgi kaynağı olabileceğini düşündüm. Bu sistemde kişiler bir şirketin ürünlerini kullanmaya başladıktan sonra denedikleri ürünleri satarak şirketlerden belirli bir komisyon alırlar.

Daha sonra bu kişiler o şirketin bir satış görevlisi olurlar. Çevrelerinde bu ürünleri tanıtarak, satmaya ve başka kişileri de ağa katmaya çalışırlar. Böylece ağa katmış oldukları her kişi için bir komisyon oranı almaya başlarlar. Alınmış olan komisyonlar üyelerden değil, şirketin ürününü tavsiye ettiği için tavsiye eden kişiye verilir.

Network Marketing

Network marketing sistemi  ilk kez Amerika’da Carl Rehnborg 1934 yılında kurduğu bir şirketle başladığı bilinmektedir. Bu sistem oldukça basit bir işleyişi bulunmaktadır. Öncelikle fabrikada üretilen malların direkt olarak satışını gerçekleştirilen üyeler veya satış danışmanları vardır.

Bu üyeler bir katalog veya direkt olarak ürünü kullanarak halka satışını gerçekleştirirken bu satışlardan yüzdelik dilim almaktadırlar. İngilizcesi MLM yani multi level marketing olarak bilinen sistemin en önemli yarar ürünün halka ulaşana kadar birçok elden geçerek bu kişiler tarafından kar koyulması ve fiyatın artarak satışların azalmasına sebep olmamasıdır.

network marketing nedir

Network kelime anlamı ile “Pazarlama ağı” demektir. Network ise son yıllarda oldukça popüler bir iş haline gelmiştir. Öyle ki Amerika Birleşik Devletleri başkanı Donald Trump dahi Network işi ile meşgul olmuştur.

Network kaba tabiri ile ürün pazarlama olarak adlandırılabilir. Pazarlamanın pek çok ayrı yolu vardır. Ve yüzyıllardan beri pazarlama hep vardı.

Pazarlama işi ile uğraşanlar daha çok ürünleri satabilmek için farklı farklı yollar denemiştir. İşte bu sistem ise yeni bir ürün pazarlama sistemidir. Pazarlamacıların ortak sorusu “Nasıl bir ürün daha fazla kişiye ulaştırılabilir?” sorusudur.

Satış için öncelikle önemli olan şey tabi ki de ürüne olan güvendir. Müşteri tanımadığı ve bilmediği bir ürünü almak istemez.

Bunun için öncelikle referans arar. İşte bu referans sistemi pazarlamanın önemli bir noktası olarak karşımıza çıkıyor. Bir ürünü başka birinin tanıtımı ve reklamı o ürünün satışını kolaylaştırır ve böylelikle satılmak istenilen ürün daha kolay satılır.

Network marketing ise emek isteyen bir iştir. Yani kişi ne kadar emek gösterirse o kadar kazanç sağlayabileceği bir internet işidir. Network marketing sisteminde çalışma saatleri esnektir ve istediğiniz saatte bu işe yapabiliyorsunuz. Bu yüzden çok tercih edilen ve cazip görülen bir sistemdir. İstediğiniz zaman network marketing ekip takım kurma adımları ile çalışmalarınıza şekil verebilirsiniz.

Network sistemi dünyada milyonlarca insan tarafından kullanılmaya başlanmış bir sektördür. Çok büyük kazanç eden iş adamları vardır. Ve bu işten para kazanmak oldukça kolaydır. Network sistemini iyice tanımak için makalemizi okumaya devam edin ve network marketingde başarılı olma yolunda ilerleyin.

Network Marketing Sözlüğü

Her sektörde olduğu gibi, network marketing sektörünün de kendine ait bazı terimleri vardır. Network marketing terimlerinin bilinmesi, sektörde ilerleme ve profesyonellik konusunda, oldukça önemli bir noktadır.

Direct Selling; Doğrudan satış anlamına gelmektedir, aracısız direkt satış prensibinden dolayı, network marketing için kullanılan diğer tanımların içerisinde yer alır.

Multi Level Marketing; Türkçede, çok katlı pazarlama anlamına gelir. Network marketing takım sisteminden, para kazanmak anlamına gelmektedir. Ekip arkadaşlarınız çalıştıkça, sizde kazanırsınız ve kar alırsınız.

Distribütör; Network marketing firmasına kaydı olan, tavsiye ve öneri ile bu sistem üzerinden para kazanan aracılara, verilen isimdir. Her network marketing üyesi, aslında bir distribütördür.

Network Marketer; Network marketing sisteminde ki, organizasyon ve koordinasyonu sağlayan elemanlara verilen isimdir.

Marketing Plan; Bir nevi sözleşme denilebilir. Network marketing şirketlerinin, çalışanları için hazırlamış olduğu, ödenecek prim, maaş, kademe atlama gibi konuların yazılı olduğu ve her iki tarafında kabul ettiği plandır.

Sponsor; Distribütör için, şirket içerisinde ki en önemli konumlardan biridir. Alt kademelerine yardımcı olmak, işi göstermek gibi görevleri vardır.

Level/Kademe; Sahip olduğunuz takımda ki sıranızı belli eder. Bir nevi rütbedir, kademeniz ne kadar yüksek ise, takım içerisinde o kadar kıdem sahibisiniz demektir.

Network Marketing Sözlüğü

Network Marketing Nedir

Network marketing yüzyılın işi olarak karşımıza çıkıyor. Sistemden bahsedecek olursak, network marketing de sistemin portföy temsilcisi oluyorsunuz. Daha da açık konuşacak olursak ürünleri satan şirketlerin satış temsilcisi olmaktasınız. Bu sistem de şirket size belirli bir ürün teslim eder ve sattığınız bu ürünlerden prim alarak kazanç sağlarsınız.

Bu sistemde ürün direk olarak tüketiciye yani müşteriye ulaştırılır. Arada bir aracı olmadan ürün müşteriye gösterilir, bire bir anlatılır ve satılır. Müşteri ürünü gördüğü ve özelliklerini bire bir satıcıdan dinlediği için ürün hakkında tüm bilgileri edinir ve buna göre karar verir. Müşterinin karar verme sürecinde etkili olan satıcının ürün hakkındaki bilgileri müşteriye doğru olarak tam ve eksiksiz anlatmasıdır.

Ürünün müşterinin ihtiyaçlarına hitap eden bir ürün olması, müşterinin kararının ürün lehine olmasını ve ürünü almasını sağlar. Unutulmamalı ki network marketingde doğru ürün, doğru pazarlama her zaman kazanç getirir.

Network marketing sisteminde sadece bireysel olarak düşünmemiz doğru olmayacaktır. Çünkü hem bireysel hem de toplu olarak satış yapılabilmesi söz konusudur. Toplu olarak yani takım olarak girdiğiniz bir network sisteminde takımın satışından elde edilen primler eşit olarak takımdakilere dağıtılır ve böylelikle primler bölüşülmüş olur.

Takım olarak çalışılan sistemler de daha büyük kazançlar elde edilmesi söz konusudur. Önemli olan disiplinli bir çalışma ve doğru bir takım arkadaşları bulmaktır. Türkiye’de ki network marketing şirketleri de sizin başarınızın tohumunu atmanızda yardımcı olabilir.

Network Marketing Nedir

 

 

 

Loading...